
Što sve trebate znati prije nego što se odlučite za umjetnu travu
Predivan zeleni travnjak u dvorištu ponos je svakog vlasnika kuće. Mnogi su istinski zaljubljenici u travnjake i ne štede ni vrijeme ni trud kako bi njihov travnjak izgledao besprijekorno. No, nisu svi u mogućnosti uzgajati i održavati savršen prirodni travnjak.
Lijepa, izuzetno otporna i vrlo praktična za održavanje, umjetna trava danas se koristi kako u vanjskim, tako i u unutarnjim prostorima. Zahvaljujući napretku tehnologije proizvodnje i suvremenim materijalima, umjetna trava danas vjerno oponaša izgled prirodne – kombinirajući različite debljine i nijanse vlakana. Može biti izvrsno rješenje za dvorište, terasu ili balkon.
U ovom tekstu otkrivamo vam:
- Zašto odabrati umjetnu travu
- Je li njezino postavljanje jednostavno i koliko vremena zahtijeva
- Kako postaviti umjetnu travu na balkon ili terasu
- Kako je postaviti u dvorištu
- Kako se održava umjetna trava
Zašto odabrati umjetnu travu?
Lepa, uredna i bezbedna zelena površina.
Velika otpornost veštačke trave učiniće da zelena boja ostaje intenzivna duži vremenski period. Veštačka trava je postojana, ne bledi na suncu, otporna je na habanje, ne kliže se. Kvalitetna i gusta veštačka trava pružiće vam prijatan ugođaj kod kuće u dvorištu, ali i u kafiću i bašti restorana.
Ne apsorbuje vlagu i otporna je na spoljne uticaje (kiša, sneg). Ovo je jedna od sjajnih prednosti veštačke trave, pa se preporučuje za bašte kafića i restorana na otvorenom.
Nema dodatnih troškova održavanja. Veštačka trava se lako održava, ne kosi se i ne zaliva. Samim tim, veoma je pogodna za igrališta, sportske terene na otvorenom jer smanjuje račune za struju i štedi dragocenu vodu i vreme.
Praktična za održavanje, a osvežavajuće za dekoraciju!
Pored toga što je pogodna sa sportske terene, igrališta i prostor oko bazena, veštačka trava je lepo rešenje za terase i balkone! U kombinaciji sa prirodnim biljkama u saksijama i baštenskim nameštajem, lako ćete stvoriti svoju zelenu oazu za uživanje.
Postoje dve vrste veštačke trave, za rezidencijalnu i komercijalnu upotrebu, o kojima ćemo pisati u teksu.

Pretvorite svoju terasu ili balkon u prostor za uživanje
Želite proljetnu atmosferu na svojoj terasi ili balkonu?
Dodajte umjetnu travu kao novi detalj svom balkonu i uživajte u ljepotama proljetnih i ljetnih dana u osvježavajućoj atmosferi.
Umjetna trava doprinijet će elegantnom izgledu balkona, pa čak i sasvim mali balkon može pretvoriti u omiljeno mjesto za ugodne razgovore uz kavu ili čaj.

Umjetna trava u restoranima i kafićima
Umjetna trava koja prekriva terase i vrtove kafića ili restorana može pomoći u stvaranju pravog ambijenta za uživanje u lijepom sunčanom periodu.
Luksuzan izgled
Odlučite se za luksuzan izgled travnjaka koji pruža Premier veštačka trava. Zahvaljujući svojoj većoj gustini, visini flore od 50mm i odličnom kvalitetu, Premier pruža dašak luksuza, pa je savršen izbor za dvorišta, pejzaže oko kuće, prostore pored bazena, terase i balkone.
Obezbeđuje prijatnu udobnost hodanja i prirodan izgled trave, uz garantovanu dugotrajnost boje i lako održavanje. Otporna je na sve vremenske nepogode.

Dodir prirode za svaki prostor
Umjetna trava Prado daje dojam trave u svom izvornom prirodnom obliku.
S visinom flore od 17 mm, Prado je odličan izbor za svaki prostor eksterijera ili interijera. Štedi resurse (vodu, energiju) i skraćuje vrijeme održavanja dvorišta. Održavanje je jednostavno, stoga se preporučuje i kao dekoracija za terase ili balkone.

Je li lako instalirati umjetnu travu?
Umjetnu travu lako je postaviti na balkon jer je to mala površina i trava se može rezati iz jednog dijela.
Instalacija umjetne trave u dvorištu malo je složenija.
Koliko vremena je potrebno da se postavi na terasu ili balkon, a koliko u dvorište?
Balkon ili terasa (tvrde površine: beton, keramika): Podloga mora imati blagi pad kako ne bi došlo do zadržavanja vode ispod trave u slučaju kiše ili slično, jer bi ta zaostala voda vremenom mogla izazvati neugodan miris.
Postavljanje umjetne trave na tvrde podloge (beton, keramika...) može se obaviti za 1 dan.
Dvorište: Potrebno je ukloniti postojeću travu, korijenje, granje i ostale prepreke. Zemlja se iskopa do dubine od 7,5 do 20,5 cm, gdje se ubacuje lomljeni kamen i čvrsto nabija kako bi se osigurala upojna i čvrsta podloga, na koju će se postaviti trava. Za pripremu podloge potrebno je koristiti teške građevinske strojeve za nabijanje kamena.
Za postavljanje trave na ovaj način potrebno je od 5 do 7 dana.
Kako se postavlja umjetna trava?
Bez obzira planirate li postaviti umjetnu travu na prirodnu površinu, beton ili keramiku, naš vodič o tome kako instalirati umjetnu travu pomoći će vam da uspješno i lako završite ovaj postupak.
Postavljanje umjetne trave na balkon ili terasu
Ukoliko želite da postavite veštačku travu na tvrdu podlogu (beton, keramika), pratite ovaj jednostavan vodič za postavljanje veštačke trave:
1. Procenite visinu i dužinu
Pre postavljanju veštačke trave na pod, odredite širinu i dužinu na kojoj će biti postavljena.
2. Očistite područje
Pre postavljanja veštačke trave na beton ili keramiku, dobro očistite površinu, da budete sigurni da je površina savršeno ravna i da su sve nečistoće uklonjene.
3. Postavite vašu veštačku travu
Budući da se ista isporučuje u rolnama, sve što treba vi da uradite jeste da je raširite na datoj površini i pozicionirate na odgovarajućem mestu. Imajte na umu da orijentacija trave treba da bude u istom smeru za svaku pojedinačnu rolnu.
Ostavite svoju veštačku travu da odstoji oko 24 - 48h, što će sprečiti bilo stvaranje nabora. Nakon što se ostavite da se slegne, isecite travnjak oštrim nožem. Rolne treba pažljivo meriti, seći i postavljati jedne uz drugu.
Masa za izravnavanje nije potrebna, spojevi se lepe obostrano lepljivom trakom ili se ispod spojeva postave specijalne tekstilne trake preko kojih se nanosi PU lepak, kako bi se zalepili spojevi.
Ako nameštate veštačku travu na drvenu površinu, kao što su brodski podovi, lepak i traka ili upotreba eksera će lako fiksirati vaš travnjak.
Želite samo privremeno da postavite veštačku travu?
Alternativno, za dekorativni izgled možete samo položiti vašu veštačku travu i obavezno pričvrstiti krajeve kako bi se sprečilo podizanje u slučaju vetra. Ovo možete uraditi rešiti tako što ćete ne nju postaviti baštenski nameštaj ili saksije sa cvećem.

Postavljanje umjetne trave u dvorište
Upotreba umjetne trave u dvorištima postaje sve popularnija. Ako želite imati umjetnu travu na dijelu dvorišta, evo što je potrebno da biste to učinili ispravno.
Preporučujemo da pročitate upute za postavljanje umjetne trave ili da angažirate profesionalnog instalatera kako biste osigurali da vaš travnjak bude savršeno postavljen.
Prvo, prikupite materijal koji će vam trebati za instaliranje umjetnog travnjaka: lopatu, grablje, kolica, motiku, budak i slično, skalpel, visokokvalitetnu traku, vanjski ljepilo.
Odredite visinu, širinu i dužinu područja na koje ćete postaviti umjetnu travu, te osigurajte da prostor na kojem ćete raditi bude jasan. Umjetna trava se postavlja isključivo na utabani lomljeni kamen, kao što je opisano u uputama za postavljanje.
Pratite ovih 10 koraka da pravilno postavite umjetnu travu u dvorište:
Uklonite travu
Prije poravnanja baze potrebno je ukloniti svu vegetaciju, korijenje, gnojivo, veće kamenje i sl. Prije početka radova provjerite rade li prskalice i električne instalacije. One moraju biti postavljene malo ispod površine planiranog mjesta za umjetnu travu. Podloga se tretira prije postavljanja trave kako bi se spriječilo da korov raste kroz umjetnu travu.
Priprema baze za postavu trave
Ispravno postavljanje podloge ključno je za stabilnost umjetne trave. Od 7,5 do 20,5 cm zdrobljenog kamena mora ravnomjerno prekriti cijelo područje, pri čemu je pravilo da se koristi 1 m3 šljunka za 30,52 m2 umjetne trave (ako je između 7,5 cm i 10 cm biljnog tla uklonjeno).
Poravnajte bazu
Navlažite podlogu i pomoću valjka ili vibro ploče poravnajte materijal za bazu dok ne postignete kompaktnost od najmanje 90%. Kada se osuši, podloga mora biti čvrsta i bez brazdi.
Kada je baza postavljena
Važno je da gornji dio umjetne trave bude 1,25 cm iznad tvrde površine. Planirano područje može imati nagibe, ne mora biti potpuno ravno. Savjetujemo vam da bazu prethodno poprskate sredstvom protiv pesticida. Ako je potrebno, na rubove prostora predviđenog za umjetnu travu stavite brodski pod ili obrađeno drvo kako bi trava bila pričvršćena na krajevima (čavlima).
5. Postavljanje umjetne trave
Pravilno slaganje rolni je najvažniji korak. Odmotajte umjetnu travu tako da svaka rolna bude okrenuta u istom pravcu.
Ako postoje nabore, važno je da rolne budu raširene na ravnoj površini i na suncu. Preporučujemo da umjetnu travu ostavite na podlozi od 24 do 48 sati prije nego što je postavite.
6. Rezanje i uklapanje umjetne trave
Kako biste pravilno ukrojili umjetnu travu, prvo ju raširite i ostavite da se aklimatizira. Finalno rezanje treba biti precizno, posebno u mjestima gdje trava dolazi u kontakt s drvetom, betonom ili behatonom.
Umjetna trava se lako reže skalpelom, iako možete koristiti i škare, no preporučujemo skalpel za precizniji rez. Travu treba rezati s poleđinske strane, tako da dimenzije odgovaraju prostoru na kojem će se postaviti.
7. Pričvršćivanje krajeva umjetne trave
Za sastavljanje spojeva trave, koristite visokokvalitetnu traku i ljepilo za vanjsku uporabu. Slijedite upute na proizvodima. Položite traku, nanesite ljepilo, zatim povucite rubove trave i stavite neku težinu na njih, što možete postići s posudama, kamenjem ili drugim teškim materijalima.
Ljepilom za sve vremenske uvjete spojite dvije rolne umjetne trave kako bi izgledale kao cjelina. Krajeve pričvrstite čavlima za zemlju dužine od 15 do 17 cm. Prije zakucavanja, ostavite travu da leži do 48 sati zbog mogućeg skupljanja materijala. Kočiće postavite na svakih 30 cm, a na krajevima ostavite 3 cm više materijala nego što je potrebno.
Nakon toga, uključite prskalice i provjerite da li rade, kao i sve električne instalacije.
8. Punjenje umjetne trave pijeskom i gumom
Silikonski pijesak koji se koristi za punjenje umjetne trave pomaže u zaštiti i održavanju njezine strukture. Materijal za punjenje treba ravnomjerno rasporediti, izbjegavajući velike količine odjednom. Nemojte stavljati punjenje dok je umjetna trava još uvijek vlažna.
9. Raspodjela punjenja
Upotrijebite rasipač (kao onaj za sjetvu sjemena trave) i podesite mjerač doziranja na srednju jačinu (oko 5). Prvo uvijek koristite pijesak. Nakon svakog sloja, vertikalno četkajte sintetičku travu tvrdim industrijskim četkama ili električnom metlom.
Četkajte dok visina trave ne bude oko 2 cm, a visina njenih vrhova 1,25 cm. Zatim poprskajte cijelu površinu crijevom kako biste pravilno rasporedili materijal.
10. Uživajte!
Kada završite, odmorite se i uživajte u svom novom travnjaku od umjetne trave, koji će ostati lijep tijekom cijele godine.
Kada je riječ o sportskim terenima i vrtovima lokala
Osim umjetne trave za kućnu uporabu, postoji i opcija za komercijalnu namjenu, pa ako tražite umjetnu travu za vrt kafića ili restorana, igralište ili sportski teren, preporučujemo da se odlučite za komercijalnu umjetnu travu.
Kada je riječ o sportskim terenima s umjetnim travnjacima, bez obzira radi li se o nogometu, bejzbolu, ragbiju ili bilo kojem drugom sportu, Tarkett FieldTurf umjetna trava pruža sportašima sigurnost i performanse, dok vlasnicima terena jamči dugovječnost njihove investicije.
Kako bi vaša komercijalna umjetna trava bila profesionalno postavljena, najbolje je angažirati certificiranog instalatera koji će pravilno postaviti travnjak.
Ako vas zanima umjetna trava za komercijalnu namjenu: za vrt vašeg kafića ili restorana, sportski teren, igralište ili ako imate dodatna pitanja, slobodno nas kontaktirajte ovdje.
Kako održavati umjetni travnjak?
Povremeno četkanje je najvažnije i može se vršiti strojnim ili ručnim putem uz pomoć grablja. Čisti se vrlo lako običnom vodom, po potrebi.
Ako ste se odlučili za umjetnu travu,
U našim kolekcijama nudimo vam dobar omjer cijene i kvalitete proizvoda. Informacije o cijeni umjetne trave i druge informacije potražite u trgovinama.